Eko Pets - Świadome Żywienie

Eko Pets - Świadome Żywienie

BARF w pigułce 

BARF to skrót od angielskiego wyrażenia BIOLOGICALLY APPROPRIATE RAW FOOD oznacza biologicznie surową dietę. Twórcą tej filozofii żywienia jest australijski weterynarz Ian Billinghurst.Wiele lat leczył on zwierzęta ,które borykały się z problemami trawiennymi i wtedy zaczął rozmyślać jak powinna wyglądać prawidłowa dieta u psów i kotów. Dlatego zdaniem I. Billinghursta optymalne dla nich pożywienie to takie, które jest jak najbardziej zbliżone do żywienia ich przodków. Podstawą modelu BARF są wyłącznie surowe produkty, które podaje się w odpowiednich proporcjach. 

Procentowy udział poszczególnych surowych produktów w diecie BARF dla psa: 
• mięso,kości,ryby 60% 
•podroby-serca,żołądki,nerki,płuca 10% 
•warzywa 15% 
•owoce to niewielka część diety5% 
•dodatki 10 % 
Mięso podajemy różnego  rodzaju, tłuszcze zwierzęce są źródłem witamin A, D, E, K. Z  natomiast  ryby to białko o wysokiej jakości, nienasycone kwasy tłuszczowe w tym cenne kwasy z grupy omega 3.Niektóre gatunki ryb zawierają tiaminaze i  powinny być podawane oddzielnie. Tiaminaza to enzym zaliczany do substancji antyodżywczych. Jego aktywność polega na rozkładzie tiaminy, czyli witaminy B1. 
Ryby wolne od tiaminy to np. okoń, dorsz, halibut, łosoś, pstrąg . 

PAMIĘTAJMY!   

Kości należy podawać psu ostrożnie, nie podajemy obróbce termicznej a także jeśli uważamy, że  pies jest łapczywy, wtedy rezygnujemy z tego dodatku. Zawsze możemy zastąpić to mączką kostną

PRODUKTY ZAKAZANE: 
-czosnek 
-cytrusy, 
-rodzynki, 
-cebula 
-papryka ostra 

BARF dla kota  

U kotów dieta opiera się jedynie na mięsie i podrobach, owoce są zakazane ,natomiast warzywa stosuje się w niektórych stanach zdrowotnych. 

Obowiązkowym suplementem w kocim Barfie jest tauryna- to aminokwas siarkowy, który występuje w organizmie głównie w stanie wolnym. Uczestniczy w wielu procesach, ale jego najważniejszą funkcją jest wspieranie mięśnia sercowego w prawidłowej pracy, właściwy rozwój ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki oka. Prawidłowa zawartość tauryny w pokarmie warunkuje właściwe funkcje rozrodcze u kotek oraz wzrost i rozwój kociąt. Tauryna wspomaga również procesy trawienne tłuszczów pokarmowych, poprzez tworzenie soli kwasów żółciowych .Drugim bardzo ważnym suplementem w kociej diecie  jest hemoglobina- dodatek żywieniowy dla psów i kotów. Stanowi źródło hemowego, 4-wartościowego, dobrze przyswajalnego żelaza, pierwiastków takich jak: sód, potas, chlor, wapń, magnez, mikro i makroelementów oraz witamin, wysokowartościowego białka zwierzęcego bogatego w lizynę i treoninę. W diecie surowej uzupełnia dietę o niedobory krwi i osocza powstałe na skutek skrwawiania mięsa podczas uboju.   

Suplementy w diecie Barf: 

Suplement diety to produkt, który jest złożony z substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie podawanej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, aminokwasów lub innych substancji. Najczęściej jest wytworzony i wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie: w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie. 

– algi morskie 
– drożdże browarnicze
– oleje omega 3. oleje z łososia, tran
 
– wit. E, 
– hemoglobina, 
– Tauryna, 
– Sól 

Jeśli chcesz karmić swojego zwierzaka samodzielnie przygotowanymi posiłkami, pamiętaj, że podstawą jest dobra organizacja i planowanie. W takiej diecie nie można ,,iść na skróty’’ Częstym spotykanym błędem jest podawanie składników w nieodpowiednich porcjach a także brak lub nieodpowiednia suplementacja. W Naszym sklepie znajdziesz wszystkie niezbędne składniki  do suplementacji diety BARF.
Zapraszamy? 

Eko Pets | Bohaterów Września 35/9, 72-600 Świnoujście | tel: 505915521 | email: info@ekopets.pl | NIP: 8551456958 | REGON: 389352430